10 hlavných krokov pre zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti v obci/meste

Prevádzkovatelia základných služieb, ktorými sú obce a mestá, majú nespočetne veľa povinností v súvislosti s kybernetickou bezpečnosťou. Akých je 10 základných oblastí, na ktoré sa orgány verejnej moci musia zamerať?

Dátum publikácie:11. 1. 2021
Autor:JUDr. Jakub Pavčík

tt_hacker-mesto

Prevádzkovatelia základných služieb, ktorými sú aj mestá a niektoré obce, majú veľa povinností v súvislosti s naplnením požiadaviek zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti. Nižšie uvádzame základný prehľad 10 oblastí, na ktoré sa musia mestá a obce zamerať.

 1. Výber vhodného partnera
 2. Vlastný audit prostredia
 3. Stanovenie rozpočtu
 4. Poverenie zodpovedného pracovníka/manažéra kybernetickej bezpečnosti
 5. Prijatie technických opatrení
 6. Prijatie personálnych opatrení
 7. Bezpečnostná dokumentácia
 8. Uzatvorenie zmlúv s dodávateľmi služieb
 9. Audit certifikovaným audítorom
 10. Dodržiavanie opatrení

 

1. Výber vhodného partnera

Každé mesto alebo obec musí v prvom rade zhodnotiť, či sa do tejto zložitej problematiky pustí samo alebo sa so žiadosťou o pomoc obráti na zmluvného partnera. Veľké, predovšetkým krajské mestá môžu problematiku kybernetickej bezpečnosti zvládnuť samy, keďže disponujú dostatočným personálnym aparátom (IT referát), ako aj lepšími finančnými podmienkami.

Každý prevádzkovateľ základnej služby by sa ale mal vystríhať ponúk od neznámych, respektíve s týmto cieľom novozaložených spoločností, ktoré garantujú zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti za pár eur mesačne. Na trhu pôsobí mnoho nekorektných firiem, ktoré mestám a obciam ponúkajú takzvaný falošný pocit bezpečia. Každá dobrá služba niečo stojí a v oblasti kybernetickej bezpečnosti to platí dvojnásobne. Na reálne kybernetické hrozby a splnenie požiadaviek zákona o kybernetickej bezpečnosti pripraví mesto alebo obec iba skutočne funkčný a implementovaný proces. Samotná papierová dokumentácia, ktorú niektoré firmy ponúkajú, nemôže nikdy nahradiť skutočné technické zabezpečenie a zavedené procesy prevádzkovateľa.

 

Odborný článok je uvedený v skrátenom znení. Celé znenie článku:

10 hlavných krokov pre zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti v obci/meste

 

 

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

 • 69/2018 Z. z. Zákon o kybernetickej bezpečnosti
 • 362/2018 Z. z. Vyhláška, ktorou sa ustanovuje obsah bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení
 • 436/2019 Z. z. Vyhláška o audite kybernetickej bezpečnosti a znalostnom štandarde audítora
 • 179/2020 Z. z. Vyhláška, ktorou sa ustanovuje spôsob kategorizácie a obsah bezpečnostných opatrení informačných technológií verejnej správy

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.