Ochrana ľudí ako mäkkých cieľov v organizácii

V súčasnosti sme svedkami nových hrozieb, medzi ktoré patria i útoky na objekty s vysokou koncentráciou ľudí. Počuli ste o "Run – Hide – Tell"?

Dátum publikácie:22. 7. 2020
Autor:Ing. Richard Jankura

tt_lupic-s-pacidlom

Každá organizácia, veľká či malá, výrobná alebo poskytujúca služby čelí viacerým hrozbám plynúcim z vnútorného alebo vonkajšieho prostredia. Mnohými hrozbami sa organizácie zaoberajú či už z povinnosti implementácie požiadaviek zákonov, smerníc či nariadení, resp. na základe požiadaviek implementovaných medzinárodných či národných noriem v rámci organizácie. V súčasnosti sme však svedkami nových hrozieb, medzi ktoré patria i útoky na objekty s vysokou koncentráciou ľudí, tzv. mäkké ciele. Hrozby ako teroristické útoky alebo obdobné násilné útoky sa vyznačujú fatálnymi následkami nielen na jednotlivca, organizáciu, ale i na celú spoločnosť. Väčšina spomínaných útokov je smerovaných práve na ľudí nachádzajúcich sa v daných objektoch s cieľom vyvolania pocitu neistoty a straty bezpečia a destabilizácie spoločnosti. Podobný útok môže nastať v akejkoľvek organizácii, a preto je dôležité, aby sa organizácie v rámci svojho systému ochrany zaoberali i touto špecifickou hrozbou. V článku sú predstavené špecifiká týchto hrozieb a sú načrtnuté možné postupy ich znižovania.

Mäkké ciele a ich bezpečnosť

Pre charakterizovanie pojmu mäkký cieľ (Soft Target) neexistuje presná definícia. Jedna zo základných definícií charakterizuje mäkké ciele ako miesta s väčším počtom ľudí a slabou bezpečnosťou pred násilnými útokmi. Takýmto miestom sa môže stať i organizácia, v ktorej sa nachádza väčší počet ľudí a vzhľadom na charakter organizácie nie je možné uplatniť všetky štandardné postupy ochrany. Preto by si mali bezpečnostní manažéri, resp. pracovníci zodpovední za bezpečnosť uvedomiť, že pri ochrane mäkkých cieľov nejde o bežnú ochranu majetku a osôb v rámci organizácie, ale primárne sa zameriava na ochranu pred závažnými násilnými útokmi smerovanými na ochranu fyzických osôb samotných. Tieto útoky môžu mať charakter teroristických útokov alebo násilného extrémizmu, pričom základnými vykonávacími subjektmi sú najmä:

  • teroristické skupiny alebo osamelý vlk,
  • osoby s kriminálnou motiváciou,
  • osoby s osobnými dôvodmi (napr. bývalí zamestnanci),
  • duševne choré osoby.

 

Odborný článok je uvedený v skrátenom znení. Celé znenie článku:

Ochrana ľudí ako mäkkých cieľov v organizácii

 


Autor: Ing. Richard Jankura

 

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.