Ohlasovacie povinnosti za odpady 2019

Aké sú ohlasovacie povinnosti pôvodcu odpadu a výrobcu vyhradeného výrobku za rok 2019? Do kedy je potrebné ich splniť? Ktoré tlačivá sú platné na ohlasovanie za rok 2019?

Dátum publikácie:14. 1. 2020
Autor:Ing. Karin Štecová, PhD.

 

tt_kalkulacka-ruka

Povinnosti v rámci kolektívneho plnenia:

Výrobcovia vyhradeného výrobku, ktorí plnia svoje povinnosti kolektívne, zasielajú údaje z evidencie Organizácii zodpovednosti výrobcov, s ktorou majú zmluvu. Títo podnikatelia nekomunikujú priamo s MŽP SR, ale údaje z evidencie, t. j. koľko výrobkov doviezli zo zahraničia, vyrobili na Slovensku, zabalili do obalov a uviedli na trh atď., oznamujú Organizácii zodpovednosti výrobcov, ktorá podáva MŽP SR sumárne Ohlásenia za výrobcov vyhradených výrobkov.

Povinnosti v rámci individuálneho plnenia:

Výrobca vyhradeného výrobku, ktorý si povinnosti vyplývajúce z vyhlášky MŽP SR č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti plní individuálne, zasiela vo svojom mene MŽP SR každoročne do 28. 2. „Ohlásenie o vyhradených výrobkoch“. 

Prehľad všetkých tlačív si môžete pozrieť na http://www.minzp.sk/sekcie/temy-oblasti/odpady-obaly/vzory-tlaciv-vyhlaska-c-366/2015-z-z/

 

Účinnosťou zákona č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov bol novelizovaný § 103 zákona 79/2015 Z. z. o odpadoch, z ktorého vyplýva povinnosť viesť evidenciu v elektronickej forme.

Informačný systém odpadového hospodárstva je zriadený na webovej stránke: https://www.isoh.gov.sk/uvod.html.

Povinné osoby v zmysle § 103 ods. 2 majú povinnosť sa od 1. 1. 2020 zaregistrovať sa na danom portáli.

Portál ISOH vedie evidenciu o výrobcoch vyhradených výrobkov, OZV, tretích osobách a spracovateľoch.

Na kontaktný e-mail: isoh@enviro.gov.sk povinné osoby zašlú žiadosť o vytvorenie registrácie.

Uvedú nasledovné údaje:

IČO, názov spoločnosti, kontaktné meno, kontaktné priezvisko, kontaktný email, kontaktný tel., prúd odpadu („OBALY“, „NEOBALY“, „ELEKTRO“, „BATERKY“, „PNEUMATIKY“, „VOZIDLÁ“).

Na kontaktný email budú zaslané prihlasovacie údaje a následne budú predmetné registrácie vytvorené.

V roku 2020 sa ešte budú Ohlásenia o odpadoch podávať v papierovej forme na okresný úrad, tak ako doteraz. Povinnosť zasielať Ohlásenia o odpadoch v elektronickej forme, začne až od 1. 1. 2021, kedy vstupuje do účinnosti ods. 23.

§ 103 ods. 23: „Evidenčná povinnosť a ohlasovacia povinnosť podľa tohto zákona sa vykonáva elektronicky prostredníctvom informačného systému“.

 

Odborný článok je uvedený v skrátenom znení. Celé znenie článku:

Ohlasovacie povinnosti výrobcu vyhradeného výrobku a pôvodcu odpadov do 28. februára 2020

 

 

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.