Október je v znamení kybernetickej bezpečnosti

Pandémia, digitalizácia, práca a vzdelávanie na diaľku a nepostačujúce digitálne zručnosti upriamujú pozornosť na kybernetickú bezpečnosť používateľov aj organizácií. Kybernetické útoky sú v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim typom kriminálnej činnosti v globálnom meradle. Podvodníci v kybernetickom priestore dlhodobo zneužívajú dôverčivosť, nevzdelanosť alebo nedbanlivosť používateľov.

tt_kompetencne-centrum-logo

Jednoduchá rada znie: Uvažuj skôr, než klikneš.

Október je vyhlásený za Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti od roku 2012. Organizátormi sú Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) a Európska komisia s podporou členských štátov EÚ a stoviek partnerov z rôznych oblastí. Kampaňou sa snažia posilniť vnímanie bezpečnostných hrozieb a propagovať kybernetickú bezpečnosť na všetkých úrovniach.

Na európsku mapu k prvému dňu mesiaca Slovensko pripísalo dve desiatky aktivít, kam patria semináre pre profesionálov, konferencie pre podnikateľov, kyberbezpečnostná hra, súťaž, online tréningy a webináre. Podujatia organizujú vzdelávacie agentúry, odborná komunita alebo tretí sektor.

Ivan Makatura, generálny riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti, však upozorňuje: „Za budovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti nesú zodpovednosť školy a zamestnávatelia. Na Slovensku im v tom však výrazne pomáhajú neziskové organizácie.“

Najčastejšími praktikami útočníkov sú manipulácia, vydieranie, nátlak alebo iné metódy sociálneho inžinierstva. Platí to na použitie výpočtovej techniky v domácom prostredí aj v práci. Najviac ohrození sú používatelia, ktorí majú najnižšiu úroveň digitálnych zručností: deti a seniori.

Kampaň ENISA sa riadi heslom Think Before U Click – Uvažuj skôr, než klikneš. V roku 2021 sú hlavnými témami prvá pomoc a usmernenia, čo robiť, ak sa niekto stane obeťou kybernetického útoku, a návod, ako si zabezpečiť domov z pohľadu kybernetickej bezpečnosti.

Praktické letáky a rady bude Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti distribuovať počas októbra ministerstvám, školám, manažérom kybernetickej bezpečnosti vo firmách a obciam a mestám.

#ThinkB4UClick

 

Praktické letáky a videá nájdete:

KCCKB: NA STIAHNUTIE

 

Dávame do pozornosti najnovšie z dielne národných odborníkov aj slovenské verzie materiálov kampane ENISA:

Leták: Chráňte sa pred kybernetickými bezpečnostnými hrozbami

Video: Nikdy si nemyslel, že sa mu to stane, ale jedného dňa Patrik Pallagi zistil, že bol hacknutý! Zistite, ako postupoval ďalej…

Leták: Najlepšie tipy, ako si zabezpečíte svoj domov z pohľadu kybernetickej bezpečnosti

 

Zdroj: www.cybercompetence.sk

 

Za redakciu Bezpečnosť v praxi odporúčame si materiály pozrieť. Už dávno neplatí „Mne sa to nemôže stať.“ a „Ja nie som pre hackerov zaujímavý.“

Pozrime sa na príklad z praxe, bežná rodina s dvomi deťmi, jeden víkend:

  1. Jednému rodičovi prišla podvodná smska, že má zaplatiť poštovné Slovenskej pošte, inak bude balík vrátený.
  2. Druhému rodičovi správa cez sociálnu sieť s linkom „Vyzerá to ako ty“, daný link obsahuje škodlivý kód. Hacker napadol účet priateľa rodiča a v jeho mene poslal všetkým správu.
  3. Staršiu dcéru požiadal o priateľstvo neznámy cudzinec s cieľom „zoznámenia sa“ a od spolužiačky jej prišiel link „Vyzerá to ako ty“.


Autor: Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, Redakcia Bezpečnosť v praxi

Súvisiace odborné články

Súvisiace dokumenty

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.