Všetky články z rubriky
132 výsledkov
tt_muz-s-darcekom-v-skatuli.jpg

Čo môžeme urobiť pre životné prostredie v predvianočnom období? Na čo myslieť skôr, ako zatvoríme na vianočné sviatky dvere firmy?

tt_spravodajstvo.jpg

Slovensko by malo do roku 2030 zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie zo súčasných približne 12 % na 19,2 %. Vyplýva to z návrhu národného energetického a klimatického plánu (NECP) z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý v stredu schválila vláda. Rezort hospodárstva sa po niekoľkých mesiacoch pripomienkovaní pôvodného návrhu priklonil k nižšiemu podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE), keď v hre bolo aj zvýšenie na 20 %. 

clovek vs vozik 375x250.jpg

Popri riešení sledovania a optimalizácie pohybu techniky môže telematika výrazne zvýšiť bezpečnosť prevádzky. GX Active Safety je nový účinný nástroj, ktorý dohliada na to, aby sa technika a pracovníci vyhýbali neželaným stretom. Vývojárom a dodávateľom riešenia je slovenská spoločnosť GX SOLUTIONS, ktorá už vyše 20 rokov poskytuje na trhu telematické riešenia pre flotily rozličného typu, zloženia a účelu používania.

screen[1].jpg

Firmy, ktoré pri svojom podnikaní používajú nebezpečné chemické látky, sú povinné zo zákona splniť hneď niekoľko povinností. Vo videoškolení s odborníčkou Danou Hanovcovou, ktorá pôsobí ako environmentálna poradkyňa v oblasti životného prostredia, bezpečnostná technička a zároveň technička požiarnej ochrany, si spoločne definujeme, čo všetko ste podľa zákona povinní vypracovať v prípade, že používate chemické látky na pracovisku, aké bezpečné pracovné/technologické postupy a pracovné prostriedky musíte zabezpečiť pre všetky činnosti, pri ktorých sa vyskytujú nebezpečné chemické látky a nebezpečné chemické zmesi, vrátane údržby.

tt_spravodajstvo.jpg

So stavebnými úpravami bez odborného prístupu netreba hazardovať. Upozornila na to Stavebná komora (SK) SR v súvislosti s výbuchom plynu v prešovskej bytovke. Stavebných zmien v panelových domoch je podľa komory mnoho, pričom veľa z nich je nebezpečných. Zdôraznila preto, že stavebné úrady by mali k povoľovaniu zmien pristupovať zodpovednejšie.

tt_zem.jpg

Viete, ktoré evidencie, ohlásenia, oznámenia, záznamy, potvrdenia ste povinní vypracovávať, kedy, komu a akým spôsobom ich odovzdávať? Zoznam povinností odpadového hospodárstva, vodného hospodárstva a ochrany ovzdušia si môžete porovnať s priloženým prehľadom. POZOR: Očakávame novelu zákona o odpadoch účinnú k 1. 1. 2020, článok budeme aktualizovať.

tt_poziar.jpg

Za mesiac november 2019 vzniklo na území Slovenskej republiky 416 požiarov, ktorými bola spôsobená priama škoda na majetku vo výške 2 217 885 €. Pri týchto požiaroch bolo päť osôb usmrtených a desať osôb utrpelo zranenia rôzneho charakteru. Vo všetkých základných ukazovateľoch prišlo v mesiaci november 2019 oproti rovnakému obdobiu minulého roka k poklesu hodnôt, a to v počte požiarov o 42 %, výška priamych škôd sa znížila o 19,3 %, usmrtených bolo menej o 50 % a zranených bolo tiež o takmer 50% menej.

tt_spravodajstvo.jpg

Národná banka Slovenska (NBS) pracuje na zdokonalení svojho inovačného hubu. Na webe rozšírila rozsah informácií o finančných technológiách, okrem toho majú záujemcovia o tento sektor možnosť diskutovať s expertmi NBS o fintechoch.

tt_spravodajstvo.jpg

Výskumní analytici spoločnosti Kaspersky zverejnili svoje vízie na rok 2020 týkajúce sa pokročilých dlhodobo trvajúcich hrozieb (Advanced Persistent Threats/APT) v kybernetickom priestore a poukázali na to, ako sa zmení taktika cielených útokov v nasledujúcich mesiacoch.

tt_voda-pohar.jpg

Zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje zavádza zálohový systém jednorazových obalov na nápoje z plastu, ktorými sú fľaše, a jednorazových obalov na nápoje z kovu, ktorými sú plechovky. Ide napríklad o obaly, v ktorých je balená minerálna voda, stolová voda, sódová voda, limonáda, povzbudzujúci nápoj, ľadové čaje, pivo, víno (pričom tieto nápoje obsahujú viac ako 80 % vody a sú schopné uspokojovať fyziologickú potrebu vody). Nepatria sem napríklad obaly z mlieka a olejov.

Partner