EDPB: Usmernenia týkajúce sa článku 25 Špecificky navrhnutá a štandardná ochrana údajov

Usmernenia vysvetľujú čl. 25 všeobecného nariadenia o ochrane údajov. Usmernenia majú slúžiť ako praktický príklad, ako vytvárať produkty a služby, ktoré spracúvajú osobné údaje v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov v mene prevádzkovateľov. Základom usmernení je ukázať ako efektívne má byť špecificky navrhnutá a štandardná ochrana údajov včlenená do spracúvania osobných údajov.

Usmernenia  4/2019 týkajúce sa článku 25 Špecificky navrhnutá a štandardná ochrana údajov

Guidelines  4/2019 on Article 25 Data Protection by Design and by Default

EDPB prijal na októbrovom plenárnom zasadnutí Usmernenia k špecificky navrhnutej a štandardnej ochrane údajov.

Usmernenia vysvetľujú čl. 25 všeobecného nariadenia o ochrane údajov. Usmernenia majú slúžiť ako praktický príklad, ako vytvárať produkty a služby, ktoré spracúvajú osobné údaje v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov v mene prevádzkovateľov. Základom usmernení je ukázať ako efektívne má byť špecificky navrhnutá a štandardná ochrana údajov včlenená do spracúvania osobných údajov. S takýmto prístupom sa zabezpečí implementácia nielen opatrení pre ochranu osobných údajov, ale najmä dodržiavanie základných princípov, práv a slobôd fyzických osôb. 

Podľa článku 25 ods. 1 prevádzkovateľ prijme primerané technické a organizačné opatrenia, ktoré sú určené na účinné zavedenie zásad ochrany údajov, a začlení do spracúvania nevyhnutné záruky s cieľom splniť požiadavky a chrániť práva a slobody dotknutých osôb. Primerané opatrenia, ako aj nevyhnutné záruky slúžia na ochranu práv dotknutých osôb a zabezpečenie toho, aby bola ochrana ich osobných údajov súčasťou spracúvania.


Pojem technické a organizačné opatrenia a nevyhnutné záruky možno v širšom zmysle chápať ako akúkoľvek metódu alebo prostriedky, ktoré môže prevádzkovateľ pri spracúvaní použiť. Primeranosť znamená, že opatrenia a nevyhnutné záruky by mali byť prispôsobené dosiahnutiu zamýšľaného účelu, t. j. musia sa nimi účinne uplatňovať zásady ochrany údajov. Požiadavka primeranosti je teda úzko spojená s požiadavkou účinnosti.

 

Usmernenia sú dostupné na tomto odkaze v slovenskom jazyku.

 


Autor: European Data Protection Board (EDPB), Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky, Redakcia Bezpečnosť v praxi

Prílohy

  • EDPB: Usmernenia  týkajúce sa článku 25 Špecificky navrhnutá a štandardná ochrana údajov / 948 kB

Súvisiace odborné články

Súvisiace dokumenty

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.