Vyhľadávanie > Príklady z praxe
206 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

...
Dátum publikácie: 8. 12. 2020
Autor: JUDr. Ivana Slivková
Právny stav od: 1. 12. 2020

Ako postupovať v prípade, ak zakúpená zbraň alebo strelivo vykazuje chyby? Je možné zbraň alebo strelivo reklamovať podľa všeobecných právnych predpisov alebo sa na reklamáciu zbrane a streliva vzťahuje osobitný režim?

Dátum publikácie: 7. 12. 2020
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 25. 5. 2018

Je prevádzkovateľ (výrobný podnik) oprávnený získavať od dotknutej osoby (návštevníka podniku) osobné údaje: meno, adresa, popis návštevy, čas návštevy a navštívená osoba?

Dátum publikácie: 13. 11. 2020
Autor: JUDr. Eva Tináková, PhD.
Právny stav od: 6. 1. 2020

Zamestnankyňa odmieta chodiť na preventívnu prehliadku od zamestnávateľa (PZS). Už pred dvomi rokmi 4x odmietla termín PZS, pričom to ani zamestnávateľovi neoznámila, len sa jednoducho nedostavila k lekárke. Zamestnávateľ to riešil tak, že podpísala vyjadrenie o odmietnutí vyšetrenia. Ani v roku 2020 sa dotyčná zamestnankyňa nedostavila na vyšetrenie. Je možné z tohto dôvodu rozviazať s dotyčnou zamestnankyňou pracovný pomer? Ak áno, o aký paragraf sa môže zamestnávateľ oprieť a aká je výpovedná doba?

Dátum publikácie: 5. 11. 2020
Autor: Ing. Peter Beňadik
Právny stav od: 1. 6. 2015

Spoločnosť má obchodných manažérov, ktorých úlohou je získať zákazky, ale chodia aj fyzicky na obhliadku možných zákaziek, čiže veľakrát sú vo výške viac ako 1,5 metra, stúpajú na rebrík, chodia aj po strechách. Je potrebné, aby obchodní manažéri mali v tomto prípade certifikát na prácu vo výške? 

Ak potrebujú predmetné školenie, ktorý § v zákone či vyhláške to rieši?

Dátum publikácie: 30. 10. 2020
Autor: JUDr. Petra Čičkánová
Právny stav od: 28. 10. 2020

Ako má postupovať zamestnávateľ, ak sa jeho zamestnanec nezúčastnil celoplošného testovania?

Dátum publikácie: 13. 10. 2020
Autor: Ing. Stanislav Guláš, audítor ISMS, DATAsec.sk
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zamestnanec malej firmy nedodržal interné nariadenie o uzamknutí obrazovky firemných mobilných telefónov ani bezpečnostnú požiadavku na uzamknutie mobilu použitím PIN z dôvodu ochrany uložených osobných a firemných údajov. Počas návštevy reštaurácie mu bol jeho firemný mobilný telefón odcudzený. Nachádzali sa v ňom firemné údaje, na vloženej SD karte údaje klientov a prostredníctvom mobilu mal zamestnanec prístup aj do firemnej pošty.

Firmu zaujíma, ako má v tejto situácii postupovať, keďže žiadne smernice o používaní mobilných zariadení ani disciplinárne postupy, či iné interné pravidlá, okrem vyššie uvedených, nemá pre takéto situácie zavedené. Čo má a čo mala urobiť?

Dátum publikácie: 10. 9. 2020
Autor: Ing. Dana Hanovcová
Právny stav od: 9. 4. 2020

Spoločnosť pôsobí ako správca budov. Štatutárny zástupca má záujem urobiť popri iných povinnostiach v budovách náhodnú kontrolu značenia v budove ohľadom ochrany pred požiarmi. Čo všetko by malo byť vyvesené, označené a kde?

Dátum publikácie: 26. 8. 2020
Autor: Ing. Dana Hanovcová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Spoločnosť plánuje vyradiť staršie zariadenia – počítače s monitormi, notebooky, mobily. Ako má správne postupovať ohľadom vznikajúceho odpadu z pohľadu ochrany životného prostredia?

Dátum publikácie: 24. 8. 2020
Autor: Ing. Dana Hanovcová
Právny stav od: 1. 9. 2014

Školenie BOZP zamestnancov, zástupcov zamestnancov a pod. môže vykonávať interný ABT. Ide o obsluhu zdvižnej brány skupiny Bf, obsluhu zdvíhacieho zariadenia zo zeme, viazača bremien, pojazdnej pracovnej plošiny, obsluhu VZV a pod. Je jasné, že na AOP je potrebné mať príslušné oprávnenia. Ide len o oboznamovanie podľa § 7 – podľa formulácie logicky vyplýva, že môže aj toto všetko robiť zamestnávateľom poverená osoba. Nachádza sa vo vyhláške č. 508/2009 Z. z. paragraf, ktorý hovorí, kto oboznamuje obsluhu uvedených vyhradených technických zariadení (okrem elektrikárov)?

Dátum publikácie: 19. 8. 2020
Autor: Ing. Karin Štecová, PhD., EKO-KOMPLET, s.r.o.
Právny stav od: 1. 9. 2015

Ako sa majú správne odovzdávať odpady z domovov sociálnych služieb (plienky, jednorazové podložky, použité obväzy, použité obaly od liekov, injekčné striekačky a odpady podobnej povahy)? Môžu DSS niečo dávať do komunálneho odpadu alebo je všetko infekčný odpad? Podľa čoho sa riadiť?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.