254 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

...
Dátum publikácie: 10. 12. 2019
Autor: Ing. Karin Štecová, PhD.
Právny stav od: 1. 1. 2019

Viete, ktoré evidencie, ohlásenia, oznámenia, záznamy, potvrdenia ste povinní vypracovávať, kedy, komu a akým spôsobom ich odovzdávať? Zoznam povinností odpadového hospodárstva, vodného hospodárstva a ochrany ovzdušia si môžete porovnať s priloženým prehľadom. POZOR: Očakávame novelu zákona o odpadoch účinnú k 1. 1. 2020, článok budeme aktualizovať.

Dátum publikácie: 9. 12. 2019
Autor: JUDr. Ivana Slivková
Právny stav od: 1. 12. 2019

Preprava hotovosti patrí k bežným úkonom nielen bankových subjektov, ale i väčších či menších podnikateľov. Napriek tomu, že bezhotovostný platobný styk v súčasnosti poskytuje pokiaľ čo možno najvyššiu mieru bezpečnosti, nie všetky platby je možné realizovať bezhotovostne, čo nás privádza do situácie, ako čo najefektívnejšie ochrániť hotovosť pri jej prevoze či preprave. Vo väčšine prípadov prepravu finančných hotovostí a cenín realizujú súkromné bezpečnostné služby. V praxi sa však často stretávame so situáciou, kedy si podnikatelia (najmä menší) prepravu hotovosti zabezpečujú prostredníctvom svojich interných pracovníkov (ide najmä o vyzdvihovanie hotovosti na bežnú prevádzku či odovzdávanie tržby do banky). V tomto príspevku si rozoberieme základné možnosti, ako realizovať prepravu hotovosti a ich právne dopady.

Dátum publikácie: 6. 12. 2019
Autor: MUDr. Viliam Bršiak, MPH
Právny stav od: 6. 12. 2019

Dnes je alkohol dostupnejší ako v minulosti a pri vysokej miere stresu sa po ňom často siaha ako po pomocnej barličke. O alkohole je rozšírených mnoho poloprávd. Je dobré vedieť o jeho účinkoch čo najviac a snažiť sa podľa toho zariadiť, lebo ako sa hovorí: kto vie, je mocný.

Dátum publikácie: 4. 12. 2019
Autor: ENVI - PAK, a.s.
Právny stav od: 1. 12. 2019

Zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje zavádza zálohový systém jednorazových obalov na nápoje z plastu, ktorými sú fľaše, a jednorazových obalov na nápoje z kovu, ktorými sú plechovky. Ide napríklad o obaly, v ktorých je balená minerálna voda, stolová voda, sódová voda, limonáda, povzbudzujúci nápoj, ľadové čaje, pivo, víno (pričom tieto nápoje obsahujú viac ako 80 % vody a sú schopné uspokojovať fyziologickú potrebu vody). Nepatria sem napríklad obaly z mlieka a olejov.

Dátum publikácie: 2. 12. 2019
Autor: Ing. Ivan Makatura
Právny stav od: 1. 1. 2019

V komunite informačnej bezpečnosti sa s určitou mierou irónie zvykne hovorievať, že najväčšie riziko v prevádzke informačných systémov sa nachádza medzi obrazovkou počítača a kancelárskou stoličkou. Toto tvrdenie nie je príliš vzdialené od reality.

Dátum publikácie: 28. 11. 2019
Autor: MUDr. Viliam Bršiak, MPH
Právny stav od: 28. 11. 2019

Elektromagnetickým poliam (EMP) sú ľudia vystavení každý deň. Na expozícii sa podieľajú prenosová energetická sieť, rádiové a televízne vysielače, obrazovky, prístroje v domácnostiach a v pracovnom prostredí. Elektromagnetické žiarenie existuje od doby vzniku vesmíru, vyskytuje sa v mnohých podobách a svetlo je jeho najznámejšou formou.

Dátum publikácie: 26. 11. 2019
Autor: Bc. Michal Pecek
Právny stav od: 1. 3. 2019

Vytvárať zdravé a bezpečné pracovné prostredie je cieľom, ktorý zdieľajú všetci. Každá osoba na pracovisku sa musí zapojiť bez ohľadu na to, či je to zamestnávateľ alebo zamestnanec. BOZP prináša povinnosti nielen pre zamestnávateľov, ale aj pre zamestnancov. V tejto časti sa zameriam na problematiku práv a povinností zamestnancov z hľadiska bezpečnosti.

Dátum publikácie: 22. 11. 2019
Autor: Ing. Dana Hanovcová
Právny stav od: 1. 7. 2018

Článok je určený manažérom komerčných firiem, ktorých predmetom podnikania je alebo majú podnikateľský plán inštalovať technológiu s používaním náterových látok, či už na báze vodného riedenia, alebo použitím organických rozpúšťadiel.

Dátum publikácie: 21. 11. 2019
Autor: MUDr. Viliam Bršiak, MPH
Právny stav od: 21. 11. 2019

V súčasnosti podľa prieskumov fajčí na Slovensku asi každý štvrtý človek. Fajčiar vie, že až 95 % rakoviny pľúc, ako aj 20 % – 25 % kardiovaskulárnych chorôb je spôsobených fajčením, ale fajčí ďalej. Cigaretový dym môže vyvolávať u navyknutých príjemné pocity a na krátky čas zlepšenie koncentrácie. Jeho zhubné pôsobenie sa prejavuje až po čase a navyše medzitým vzniká na nikotín návyk, takže i keď chce silný fajčiar prestať fajčiť, málokedy to dokáže.

Dátum publikácie: 20. 11. 2019
Autor: Daniel Štubniak, MBA
Právny stav od: 1. 1. 2019

Najčastejšia požiadavka zákazníkov je prepojiť kamerový systém s alarmom, resp. s pohybovými čidlami – a najčastejšie realizovaná požiadavka je prepojenie kamerového systému na pult centrálnej ochrany.

...

Partner