129 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 27. 1. 2020
Autor: JUDr. Marcela Macová, PhD.
Právny stav od: 25. 5. 2018

Jeden zo zamestnancov spoločnosti požaduje zverejnenie osobných údajov ostatných zamestnancov z dôvodu, že cca trikrát ročne žiada vstup zamestnancov do iných spoločností a potrebuje poskytnúť dátumy narodenia, rodné čísla a adresu trvalého bydliska. Je možné poskytnúť tieto údaje?

Dátum publikácie: 31. 12. 2019
Autor: JUDr. Eva Tináková, PhD.
Právny stav od: 1. 1. 2019

Po akom čase je možný výmaz personálnych údajov (meno, priezvisko, adresa zamestnanca atď.), ak zamestnanec ukončil pracovný pomer? Ako dlho sa tieto údaje archivujú v informačnom systéme spoločnosti, ako je softvér na spracovanie miezd? Majú sa aj písomnosti v osobnom spise, ako prihláška do SP či dotazník po určitom čase (po skončení PP) skartovať a ako dlho sa archivujú? Aké údaje by nemal zamestnanec v osobnom dotazníku uvádzať?

Dátum publikácie: 4. 10. 2019
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 5. 2010

Zamestnávateľ chce prijať zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti na dva mesiace na pomocné práce na stavbe. Musí aj uvedený dohodár absolvovať vstupnú lekársku prehliadku?

Dátum publikácie: 2. 10. 2019
Autor: JUDr. Marcela Macová, PhD.
Právny stav od: 25. 5. 2018

Zamestnávateľ chce dať deťom zamestnancov odmenu za vysvedčenie. Podmienka je priemer do 2,5 a z toho dôvodu sa musí predložiť kópia vysvedčenia. Kópie sa musia odložiť. Neporuším sa tým GDPR?

Dátum publikácie: 25. 9. 2019
Autor: Peter Martynek
Právny stav od: 1. 1. 2013

Zákonník práce v § 91 ods. 6 definuje prestávku poskytovanú z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci. Táto prestávka sa započítava do pracovného času a zamestnancovi za ňu náhrada mzdy patrí. Z akých dôvodov sa takéto „bezpečnostné“ prestávky poskytujú? Čo musí byť splnené, aby sa takáto prestávka poskytla a kto takéto prestávky určuje, nariaďuje, kto má na takúto prestávku nárok?

Dátum publikácie: 23. 9. 2019
Autor: JUDr. Marcela Macová, PhD.
Právny stav od: 25. 5. 2018

Zamestnanci majú na menovkách na odevoch uvedené svoje krstné mená. Zamestnávateľ chce, aby mali na menovkách meno aj priezvisko. Zamestnanci s uverejnením priezviska nesúhlasia. Má zamestnávateľ právo im to nariadiť?

Dátum publikácie: 6. 8. 2019
Autor: Peter Martynek
Právny stav od: 1. 9. 2007

Do akej kategórie rizika zaradiť povolanie: zvárač CO2, zvárač TIG?

Dátum publikácie: 15. 7. 2019
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 5. 2004

Vlastník nehnuteľnosti prenajíma nebytové priestory viacerým nájomcom. Miestny poplatok platia väčšinou nájomcovia, teda v zmluvne dohodnutom nájomnom nie je zahrnutý miestny poplatok za komunálny odpad.  Môže vlastník fakturovať časť miestneho poplatku nájomcom bez DPH? Môže použiť slovo refakturuje/fakturuje/fakturuje prechodnú položku? 

Dátum publikácie: 21. 6. 2019
Autor: JUDr. Marcela Macová, PhD.
Právny stav od: 25. 5. 2018

Zamestnávateľ ponúka zamestnancom benefit zvýhodnených mobilných paušálov. Zamestnávateľ má zmluvu o spolupráci s poskytovateľom telefonických služieb. Ak má zamestnanec záujem využívať tieto zvýhodnené paušály, musí o to požiadať a dostane nové číslo alebo môže preniesť svoje pôvodné číslo? Môže zamestnávateľ v rámci interného telefónneho zoznamu zverejňovať jeho telefónne číslo, ktoré je vlastne písané na firmu, a zamestnanec s ním nemôže svojvoľne nakladať?

Dátum publikácie: 21. 6. 2019
Autor: JUDr. Marcela Macová, PhD.
Právny stav od: 25. 5. 2018

Je potrebné mať test proporcionality pre informačný systém, a to GPS a kamery vo firme? GPS zamestnanci pri súkromných jazdách vypínajú a kamerové záznamy sa po týždni prehrávajú. Ak áno, ktoré predpisy to upravujú a konkretizujú?

Partner