Chemické látky

 
 

Chemický zákon sa týka takmer každej spoločnosti. V stavebnom, strojárskom alebo v potravinárskom priemysle býva výskyt chemických látok väčší.

Vo výrobných firmách sa tiež chemické látky vyskytujú pomerne často. V spoločnostiach bez výroby je potrebné sa zamerať napr. na látky v skladoch upratovačiek (čistiace prostriedky), údržbárov (farby, laky, lepidlá...), vo firemnej garáži, vo firemnej kuchynke (aj čistiaci prostriedok Jar má svoju kartu bezpečnostných údajov) a pod.

Pre prvú orientáciu výskytu chemických látok vám môžu poslúžiť piktogramy chemických látok, ktorými majú byť chemické látky povinne označené.

Ku každej chemickej látke je potrebné mať náležitú kartu bezpečnostných údajov, z ktorej údaje sa ďalej používajú v rámci smerníc BOZP, prvej pomoci pri zasiahnutí danou látkou, ochrany pred požiarmi (definujú spôsob hasenia a. i.), ochrane životného prostredia atď.

 

 

Viac k danej problematike v odbornom článku:

Zákon o podmienkach uvedenia chemických látok a chemických zmesí na trh a o zmene a doplnení niektorých zákonov (chemický zákon).

 

Po svojej identifikácii v dodávateľskom reťazci môžete pozrieť základné povinnosti a výšky pokút za ich nesplnenie v nasledovnom článku:

Správne delikty podľa chemického zákona.

 

Môžete si pozrieť aj videoškolenie:

Chemické látky v komerčnej praxi

 

 

Chemická bezpečnosť (manažment chemických látok) je prevencia pred nepriaznivými účinkami chemických látok pri výrobe, skladovaní, zaobchádzaní, preprave a zneškodňovaní, ktoré krátkodobo alebo dlhodobo pôsobia na ľudí a životné prostredie.

 

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.