Prehľad povinnosti každého zamestnávateľa – výchova a vzdelávanie v oblasti bezpečnosti práce

Tento článok vám pomôže zorientovať sa v spleti povinností každého zamestnávateľa v oblasti bezpečnosti práce. Pomôže vám zistiť efektívne možnosti vzdelávania vo vašej spoločnosti.

Dátum publikácie:24. 7. 2020
Autor:Inštitút bezpečnosti práce, s.r.o.

 

tt_portalovy-zeriav

Jednou zo základných povinností každého zamestnávateľa je v zmysle § 7 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť. Ďalej je zamestnávateľ povinný oboznamovať zamestnancov s existujúcim a predvídateľným nebezpečenstvom a ohrozením, s dopadmi, ktoré môžu spôsobiť na zdraví a s ochranou pred nimi. V neposlednom rade je povinnosť oboznámiť zamestnanca tiež so zákazom vstupovať do priestoru, zdržiavať sa v priestore a vykonávať činnosti, ktoré by mohli bezprostredne ohroziť život alebo zdravie zamestnanca. Oboznamovanie a iné vzdelávanie vrátane praktickej časti výchovy a vzdelávania v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov a zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci sa musia uskutočňovať v pracovnom čase.

Oboznamovanie podľa Zákonníka práce

Oblasť oboznamovania upravuje  sčasti aj Zákonník práce, ktorý v § 47 hovorí o povinnosti vykonať oboznamovanie s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri nástupe do zamestnania. V praxi to znamená, že takýmto oboznamovaním má začať ešte pred tým, ako začne praktický zácvik napríklad vedúcim zamestnancom s pracoviskom a prípadne so strojmi a zariadeniami, ktoré bude zamestnane pri práci používať.

Forma oboznamovania

Pre množstvo zamestnávateľov je splnenie povinnosti oboznamovať pred nástupom do práce ekonomicky a aj logisticky veľmi náročné, preto sa čoraz viac obracajú na menej konvenčné, avšak podľa aktuálne platnej legislatívy platné formy výchovy a vzdelávania ako e-learning, interaktívny videohovor alebo videokonferencia a pod. Zamestnávateľ tak obratom šetrí náklady na cestovanie a čas bezpečnostného technika, čo činí celé vzdelávanie BOZP vždy dostupné.

 

Odborný článok je uvedený v skrátenom znení. Celé znenie článku:

Prehľad povinnosti každého zamestnávateľa – výchova a vzdelávanie v oblasti bezpečnosti práce

 


Autor: Inštitút bezpečnosti práce, s. r. o.

 

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace interné firemné predpisy

Súvisiace autorsky spracované rozhodnutie súdu

Súvisiace videoškolenia

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.