Ekologické vozidlá v cestnej doprave

Článok ohľadom ekologických vozidiel v cestnej doprave má v prvom rade priblížiť a vysvetliť pojem ekologické vozidlá, vymedziť, na koho sa zákon vzťahuje, a uviesť, aký je minimálny podiel ekologických vozidiel.

tt_auto-listky

V súčasnosti sa veľmi často skloňuje slovné spojenie ekologické vozidlá. Nielen u nás, v Slovenskej republike, ale aj po celom svete sa „debatuje“, akým spôsobom znížiť produkciu emisií skleníkových plynov a ostatných znečisťujúcich látok. Práve z tohto dôvodu sa dlhodobo debatuje o ekologickejších vozidlách, ktoré by vedeli byť viac šetrné k nášmu životnému prostrediu.

Vláda začiatkom tohto roka schválila návrh zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy, ktorým je transponovaná smernica o podpore ekologických vozidiel. Cieľom smernice a aj návrhu zákona je záväzok v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov o minimálne 40% do roku 2030, zvýšenia podielu spotreby energie z obnoviteľných zdrojov aspoň o 27%, dosiahnutia aspoň 27 % úspor energie a zvýšenia energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti a udržateľnosti v Európskej únii.

 

V článku popíšeme, aké vozidlo je možné rozumieť pod pojmom ekologické vozidlo, koho sa prijatý návrh zákona týka a zároveň, aké sankcie za jeho nedodržanie hrozia.

 

I. Ekologické vozidlá

Vysvetlenie pojmu ekologické vozidlo

Zákon č. 214/2021 Z. z. o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej tiež len ako „zákon“) rozumie pod pojmom ekologické vozidlo nasledovné vozidlá:

  1. vozidlo kategórie M1, M2 alebo N1, ktoré do 31. decembra 2025 nepresahuje emisný limit CO2 vo výške 50 g/km a 80 % emisných limitov pre látky znečisťujúce ovzdušie v reálnych podmienkach jazdy alebo od 1. januára 2026 nemá žiadne emisie CO2,
  2. vozidlo kategórie M3, N2 alebo N3, ktoré využíva alternatívne palivo,
  3. vozidlo kategórie M3, N2 alebo N3 bez spaľovacieho motora alebo so spaľovacím motorom, ktoré emituje menej ako 1 g CO2/kWh, merané podľa osobitného predpisu alebo ktoré emituje menej ako 1 g CO2/km, merané podľa osobitného predpisu; také vozidlo je súčasne vozidlom s nulovými emisiami,
  4. trolejbus, ktorý je poháňaný len elektrickou energiou alebo v čase, keď nie je pripojený do siete, používa len hnaciu sústavu s nulovými emisiami; také vozidlo je súčasne vozidlom s nulovými emisiami, nespĺňa nami uvedené vymedzenie.

 

Pre jednoduchšie pochopenie môžeme konštatovať, že ekologickým vozidlom je osobné vozidlo, mikrobus alebo nákladné vozidlo do 3,5 tony, ktoré nevypustí viac ako 50 gramov CO2/km. V súčasnosti ide o plug-in hybridné vozidlo alebo plne elektronické vozidlo. Zákon však taktiež hovorí, že od roku 2026 je možné za ekologické vozidlo považovať vozidlo, ktoré nemá žiadne emisie CO2.

 

Odborný článok je uvedený v skrátenom znení. Celé znenie článku :

Ekologické vozidlá v cestnej doprave

V článku sú uvedené základné skutkové podstaty správnych deliktov spolu s výškou pokút, ktoré za ne hrozia.


Autor: JUDr. Jozef Lukajka, PhD., Mgr. Michaela Pyšná, Advokátska kancelária LUKAJKA & PARTNERS s. r. o.

 

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace odborné články

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.