Prekročenie identifikačných kritérií prevádzkovanej služby

Firma – právnická osoba, ktorá nie je prvkom kritickej infraštruktúry, vykonáva dodávanie (predaj) LNG odberateľom. Podľa jej skúmania prevádzkuje základnú službu podľa § 17 zákona č. 69/2019 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti (ďalej len „zákon“), keďže v prílohe č. 1 vyhlášky č. 164/2018 Z. z. (ďalej len „vyhláška“) zistila, že spadá do sektora Energetika a podsektora Plynárenstvo.

Firma však nevie identifikovať, či má byť zaradená do registra prevádzkovateľov základných služieb podľa §17 odsek 2 písm. a) zákona. Nedokáže určiť, či je prevádzkovateľom základnej služby v kontexte povinnosti podľa § 17 odsek 1 zákona oznámiť Národnému bezpečnostnému úradu (ďalej len „Úrad“) prekročenie identifikačných kritérií prevádzkovanej služby podľa § 18 zákona.

V § 18 odsek 4 zákona sa totiž uvádza: ak prevádzkovateľ služby podľa prílohy č. 1 zistí, že došlo k prekročeniu špecifických sektorových kritérií, oznámi to úradu do 30 dní odo dňa, keď prekročenie zistil v rozsahu podľa § 17 ods. 5 aj v prípade, ak neprekročí dopadové kritériá. Firma deklaruje, že v rámci identifikačných kritérií uvedených pri jej type poskytovaných služieb v Prílohe č. 1 vyhlášky neprekročila žiadne dopadové kritérium a zároveň v danej tabuľke nie sú uvedené žiadne špecifické sektorové kritériá.

Dátum publikácie:6. 4. 2020
Autor:Ing. Stanislav Guláš, audítor ISMS, DATAsec.sk
Právny stav od:1. 1. 2019

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

Prihlásiť

 


 

Nemáte prihlasovacie údaje?

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

 


Autor: Ing. Stanislav Guláš, DATAsec

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 69/2018 Z. z. Zákon o kybernetickej bezpečnosti
  • 164/2018 Z. z. Vyhláška, ktorou sa určujú identifikačné kritériá prevádzkovanej služby (kritériá základnej služby)

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.